Szkolenia dla biznesu – z finansów menedżerskich

Myślenie finansowe jest bardzo skomplikowanym procesem, eksperymenty nad nim prowadzą lekarze o różnych specjalnościach – poznaj efekty tych eksperymentów: http://www.symulacje.edu.pl/szkolenia_finanse_dla_niefinansistow . I co interesujące, w dalszym ciągu ludzie go do końca nie poznali, co rusz odkrywane są nowe rzeczy, które zmieniają całe dotychczasowe spostrzeganie. Zresztą samo procesy myślenia finansowego są dzielone na niezależne obszary, spośród których jednym z ciekawszym jest myślenie lateralne.

Tym, co charakteryzuje myślenie niefinansisty, jest – jak przekonują szkolenia – odejście od schematycznych, logicznych wzorców i postawienie na kreatywność w finansach. Logiczne zależności będą się sprawdzać w myśleniu o charakterze wertykalnym, to właśnie w taki sposób poszukuje się najbardziej odpowiednich możliwości na dotarcie do celu, na przykład sprawdzając czynniki, które są dostępne. Duże znaczenie również ma selekcja, wśród znalezionych rozwiązań wybiera się najlepsze.

Osobą, która zdefiniowała „finanse dla niefinansistów” jest autor, John Normset. To właśnie on odkrył, że nasze mózgi w bardzo wielu przypadkach używają utrwalone wzorce, jakie wykorzystane przez później zostaną przez nie w procesach myślowych. Ale dodatkowo przez te wzorce umysł niechętnie sięga po rozwiązania wymykające się z szablonów – i to mimo szkolenia.

Myślenie o charakterze niefinansowym, omawiane wymaga porzucenia tradycyjnych wzorców, które niejednokrotnie siedzą bardzo głęboko w podświadomości. Problem trzeba od początku zdefiniować i popatrzeć na wszystko od nowa, najlepiej znajdując sporo nie pasujących do szablonów, czasem nawet nieprawdopodobnych rozwiązań. Skoki w myśleniu, brak logiczności czy opieranie się na prowokowaniu – wszystko to można bez obaw stosować do szkolenia zdolności finansowych niefinansistów.

Następnym ważnym aspektem myślenia o charakterze biznesowym będzie szkolenie elastyczności. Nie wolno obawiać się eksperymentowania, definiowania na nowo problemów czy też zmiany reguł. Skutecznym sposobem na szkolenie może być odwrócenie toku myślenia, wtedy być może ono pokaże całkowicie odmienny punkt widzenia. W wielu przypadkach zaleca się podział problemu na małe części, wówczas łatwiej jest nad nimi pracować.

Zmuszenie mózgu do myślenia lateralnego nie jest wcale taką łatwą rzeczą, i w wielu przypadkach będzie wymagało korekty podejścia do sposobów rozwiązywania problemów. Edward de Bono zaproponował narzędzie wykorzystujące prowokację, służy ono do zmiany schematów myślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *