kolektyw
jak dołączyć do kolektywu
Chcesz dołączyć do kolektywu albo zastanawiasz się nad tym? Pisz na: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Jeśli się zgłosisz, Twoja kandydatura będzie omówiona na środowym zebraniu. Jeśli zostanie zaakceptowana, te_ci członkinie_owie kolektywu, które_rzy były_li nieobecne_i na zebraniu, mają jeszcze dwa dni na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu. Potem powiadomimy Cię o naszej decyzji i zaprosimy na pierwsze środowe spotkanie :)
Bycie w kolektywie oznacza:
- chodzenie na cotygodniowe spotkania
- bycie w jednej z czterech trzeb (administracyjna, lokalowa, grantowa, medialna), oczywiście początkujące członkinie_owie mogą liczyć na dużo wsparcia
- nieograniczone możliwości realizowania swoich projektów w ramach i z pomocą UFY :)
- bycie częścią niehierarchicznej grupy o szczególnych zasadach: żeby została podjęta decyzja, musi się na nią zgodzić każda członkini_ek kolektywu, na zebraniach nie przerywamy sobie, jest moderacja, po każdym zebraniu spisywany jest raport... więcej w zasadach
- bycie częścią kolektywu oznacza, że w razie potrzeby wszystkie_cy ponosimy odpowiedzialność finansową
 
Statut Fundacji Centra ze zmianami z 05.2010
 
kolektyw: dlaczego i jak?

UFĘ prowadzi kolektyw, czyli grupa, która wszystkie decyzje podejmuje razem. Co wtorek spotykamy się, żeby dyskutować, omawiać nowe pomysły i planować rewolucję ;) Decyzje podejmujemy dopiero wtedy, gdy znajdziemy rozwiązanie, które odpowiada wszystkim. Nie chcemy głosowania, w którym jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Ta zasada wynika z naszego ideału życia społecznego. W kolektywie uczymy się dyskutować i znajdować konsensus. Nie mamy liderki_a ani przywódczyni_cy, unikamy hierarchii, zadania wykonujemy rotacyjnie.

Mamy zasadę, że co najmniej 80% kolektywu muszą stanowić kobiety, osoby transeksualne i transgender oraz osoby queer. Chcemy, żeby UFA była miejscem głównie dla kobiet i tworzonym przede wszystkim przez kobiety. W społeczeństwie, w którym tak wiele obszarów zarezerwowanych pozostaje całkowicie dla mężczyzn lub kobiety czują się w nich mniejszością, tylko gośćmi, przestrzeń taka jak UFA jest potrzebna.

 

Działamy w zespołach, które nazywamy "trzebami" (chodzi o rzeczy, które trzeba zrobić, żeby UFA mogła funkcjonować :). Obecnie istniejące trzeby to: medialna (reprezentacja UFY na zewnątrz, w tym kontakty z mediami), administracyjna (wszelkie sprawy oficjalne, urzędowe i papierkowe), grantowa (pisanie wniosków o dofinansowanie), lokalowa. Skład trzeb jest rotacyjny, zmienia się co miesiąc, żebyśmy wszystkie i wszyscy mogli uczyć się każdej funkcji i żeby wiedza i władza nie koncentrowały się w jednych rękach. Istnieją także projekty: stałe (np. satelitowy) oraz czasowe, m.in. związane z grantami oraz z większymi lub cyklicznymi wydarzeniami w UFIE.

Celem UFY jest tworzyć przestrzeń przyjazną dla kobiet, lesbijek, osób transgenderowych, wszystkich osób nieheteronormatywnych. Chcemy być miejscem równościowym, niehierarchicznym, twórczym, darmowym, otwartym na nowe inicjatywy. Nie tolerujemy żadnego rodzaju dyskryminacji ani przemocy. Zajrzyj do najkrótszego przewodnika po UFIE!

Organizujemy warsztaty, spotkania, dyskusje, projekcje filmowe, imprezy. Czekamy na Ciebie i/lub na Twoje pomysły!

Jeżeli chcesz dołączyć do kolektywu, napisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . 
kto jest w kolektywie
(2012) Aktualnie w kolektywie są kasia, gosia, ania, siwa, bordowa, kasia, magda, pamela, marysia, furja.
(2010) Kolektyw tworzy dziś 13 osób: Kamila, Emilia, Kaja, Bordowa, Siwa, Weronika, Zosia P., Kasia, Gosia, Julia, Koza, Zosia Z., Agata, z czego 2 zawieszone: Zosia Z. i Kaja.

W latach 2007-8 tworzyły_li UFĘ od podstaw, a obecnie nie należą już do kolektywu: Furja, Kępka, Tobik, Ania, Asia Pinkshot, Armina, Jenni. W późniejszym okresie do kolektywu należały_eli również Tamara (obecnie nasza kobieta w Krakowie), Halina, Natalia, Fairyboy i Katia (nasza kobieta w Brukseli), Eliza.
Z kolektywu do grupy satelit przeszły_li Fenderson, Strełka, Asia, Filip i Alicja. Dziękujemy za wspólną pracę i zabawę!
 
zasady działania kolektywu

  Zasady działania kolektywu UFA

Ogólne
1. UFA jest wspólną odpowiedzialnością wszystkich osób, należących do kolektywu, a równocześnie... patrz pkt 2.
2 ...UFA jest miejscem, w którym działamy społecznie, mogąc się jednocześnie same rozwijać i ciągnąć z tego niemało przyjemności :)
3. Przynależność do kolektywu wiąże się z działaniem na rzecz UFY.
4. Funkcjonowanie UFY jest transparentne dla wszystkich osób należących do kolektywu – wewnątrz kolektywu nie ma „zastrzeżonych” tematów.
5. Zasady działania kolektywu zostały sporządzone w wersji pierwotnej na podstawie doświadczeń osób należących do kolektywu w okresie I 2007 – X 2008 i ulegają zmianie, jeśli tak zdecyduje kolektyw.

 

 


UFowidoki 2007-2009

 

weź udział!

Reklama
Reklama

bieżące projekty UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

kto do nas puka

Naszą witrynę przegląda teraz 78 gości 

archiwum projektów UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama